Tanulmányait Kolozsvárott, Debrecenben, majd a németországi Hohenheimben és Párizsban, a Sorbonne-on végezte. 1932-ben visszatért Erdélybe, hogy irányítsa a családi gazdaságot. 1944-től Németországban, majd 1952-től haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt emigrációban. A román Néptörvényszék 1946 tavaszán Wass Albertet távollétében koholt vádak alapján halálra ítélte háborús bűnökért és gyilkosságért. Műveit Romániában betiltották.
Wass Albert mellszobra Budakeszin |
Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik. Népszerűsége halála után az erdélyi olvasók mellett a magyarországi olvasóközönség körében is folyamatosan növekszik. Ő a magyar irodalom ellentmondásos figurája: a hivatalos irodalomtörténet mintha tudomást sem venne róla, miközben a nemzeti érzelmű olvasók a legnagyobbak között emlegetik.
A hivatalos szemléltet csak lassan változik. A nemzeti oldalnak annyit sikerült elérnie, hogy Wass Albert végre bekerült a fiataloknak tanított nemzeti alaptantervbe.
Őszinte szívvel ajánljuk Koltay Gábor filmjét, az Adjátok vissza a hegyeimet, amely bemutatja Wass Albert kimagasló személyiségének életútját, megtudhatjuk milyen is egy jellegzetes trianoni sors.